ÇATI TERAS İZOLASYONU

Teras çatılar, kullanım amaçlarına göre kimi yapılarda üzeri kapatılarak canlı yüklere ve basınç kuvvetlerine, kimi yapılarda da üzeri açık bırakılarak yazın aşırı güneş etkisine ya da kışın kar yükü ve buzlanma etkisine maruz kalabilen, yapı içerisinde performans ve dayanım açısından doğru şekilde dizayn edilmesi gereken en kritik bölgelerden biridir. Bu nedenlerden dolayı, teras çatı bölgelerinde uygun yalıtım ve basma dayanımı değerlerine sahip bir Teras Çatı Yalıtım Levhası kullanılması gerekmektedir.

Uygulamada seçilen yalıtım ürünü, teras çatıyı gerek ısı kayıp ve kazançlarından, gerek de ısıl gerilmelerden ve mekanik yük etkisi sonucu oluşabilecek yapısal tahribatlardan korumalı ve taşıyıcı yapının ömrünü artırıcı görev üstlenmelidir. Denizli'de dublex ve teraslı bir çok bina bulunur. Bu binalardaki teras çatıda kullanılacak en doğru yalıtım levhası ürünü, projelendirme veya yapım aşamasında ürünün sahip olduğu; ısı iletim katsayısı (?), basma dayanımı, yangına karşı tepki sınıfı, su buharı difüzyon değeri gibi özelliklerin değerlendirilmesi sonucu seçilmelidir.

Unutulmamalıdır ki çatı detayında ısı yalıtım uygulaması yapılmamış yapılar, bünyelerine ısıyı çok çabuk geçirirler. Böyle çatılar altında bulunan hacimlerde kışın ısı kayıpları yüzünden soğuk ortam oluşmakta ve yazın ısı kazançları yüzünden sıcak ortam oluşmaktadır. Bu çeşit rahatsız edici ve istenmeyen durumlar vakit kaybetmeden düzeltilmeli ve yapıya uygun projelendirme ile konforlu yaşam alanları yaratılmalıdır.

Geleneksel Teras Çatılarda Isı Yalıtım Uygulaması Detayları

Geleneksel teras çatı uygulamalarında su yalıtım katmanı, ısı yalıtım levhasının üzerinde kalmaktadır. Çatıda bulunan yalıtım sistemi, alt taraftan buhar kesici ile yapı iç kısmından geçebilecek su buharına karşı korunurken, ısı yalıtım levhasının üzerinden uygulanan su yalıtım örtüsü suyun yapı elemanlarına ulaşmasını engellemektedir.

Üzerinde gezilebilen teras çatı detayı, yukarıdan aşağıya en dış katmandan, iç kısımdaki yapısal betonarmeye doğru sıralanmaktadır.
 • Teras Çatı Döşeme Kaplaması
 • Kaplama Harcı
 • Koruma Betonu
 • Su Yalıtım Katmanı
 • Teras Çatı Yalıtım Levhası (Çift kat olursa şaşırtmalı döşenmelidir.)
 • Buhar Kesici Katman (ve gerekli durumlarda “Buhar Dengeleyici”)
 • Eğim Betonu
 • Betonarme Döşeme


 • ÇATI TERAS İZOLASYON UYGULAMALARI İÇİN HEMEN TEKLİF ALIN
  2016 ANADOLUM YAPI. Tüm Hakları Saklıdır.
  Mega Tasarım 2016